רוצים קידום ברכש ? אל תחכו תפעלו !

בעוד הרבה מנהלי רכש חושבים שהמפתח הוא "לעשות עבודה טובה", "לעבוד קשה" , "לפתור את כל הבעיות" ולדחוף בכל הכוח קדימה… לצערנו פעולות אלה לא מבטיחות קידום – כלל וכלל.

מהן הפעולות שאנחנו יכולים לעשות כדי לעלות את הסיכוי שנקבל את הקידום שאנחנו מייחלים אליו כל כך ?

  1. השקיעו ובנו מערכות יחסים בארגון

מערכות יחסים הם נכס משמעותי בקידום של מנהלים בארגון. בנייה נכונה של רשת קשרים תוודא שיותר מנהלים "יצביעו בחיוב על הקידום שלך". זה לא חייבת להיות הצבעה תרתי משמע, אלא משובים, שיחות והמלצות שהם יעבירו בשוטף, על הפעילות שלך שיביאו בסופו של דבר לקדם אותך.

בכתובי המסורת היהודית כתוב : "כל שרוח הבריות נוחה עימו נוח המקום נוחה הימנו" …אם בעלי השפעה חושבים שאתה טוב זה יכול מאד לעזור למקבלי ההחלטות לקדם אותך!

כאשר מנהל רכש עובד קשה, מחפש אפקטיביות, ממלא את היומן בישיבות עבודה, בדרך כלל לא נשאר לו זמן לבנות יחסים – ואם אין לו זמן לזה הסיכוי שהוא יקודם יורד!

תשקיעו זמן, שימו ביומן "ישיבה" לבניית יחסים. שימו לב למעשים שלכם, לגיבוי שאתם נותנים לאחרים, עוזרים להם, משתפים איתם פעולה. אל תלכו לאכול לבד, אל תוותרו על שיחות מסדרון, השקיעו בפגישות על קפה אחד על אחד. צרו קשרים גם מחוץ לשעות העבודה.

אם עד היום קראתם לזה פוליטיקה ארגונית, ואמרתם לעצמכם "אני לא פוליטיקאי" אז הגיע גם תורכם!

  1. השקיעו במאמן

הדרך הטובה ביותר להגיע למקום כלשהו היא להיעזר במשהו שיודע איך מגיעים לשם. מאמן שינחה אותך בדרך יכול להיות פונקציה חיצונית (יועץ) או משהו מתוך הארגון שאתה מאמץ אותו כמאמן.

מאמן איננו אדם שרק נותן עצות קריטיות, אלא כזה שיודע לומר לך מה שאתה צריך לדעת ולא רק מה שאתה רוצה לדעת. חשוב לומר שזה לא מספיק למצוא את המאמן הזה, אלא זה מחייב שינוי ופתיחות לקבל והכי חשוב ליישם את ההמלצות שתקבל.

  1. פתחו מנהיגות

רוב הארגונים רוצה לקדם מנהלים עם יכולות מנהיגות ולא רק ניהול (משימות מקצועיות). המנהיגים הטובים ביותר בארגונים הטובים ביותר הם אמפתיים, אדיבים, ומבינים את הצרכים והדרישות של הדורשים הפנימיים, עובדי הרכש והספקים… . פתחו את היכולות שלכם להשפיע על הסביבה שלכם, וחשוב לומר שזה כולל גם השפעה על הבוס שלכם.

  1. הובל את הקריירה שלך קדימה

להיות יוזם בקריירה שלך זה לא משהו שצריך להתחיל כשאתה מגיע לנקודה מסוימת. או אפילו משהו שצריך להתחיל בשנה הבאה. זה צריך להתחיל כבר עכשיו . כרגע מעולם לא היה חשוב כל כך, במיוחד כשאנחנו מוצאים את עצמנו בנקודות מפנה קריטיות רבות כשהעולם מתאושש ממגפת ה- COVID.  בנוף המשתנה ישנן הזדמנויות פורצות רבות עבור אנשי מקצוע בתחום הרכש לזהות מקורות ערך חדשים וליצור אסטרטגיות קטגוריות חדשות.

  1. הרחיבו את רשת הקשרים מחוץ לארגון

הסתתרות במשרדך ובין קירות הארגון היא לא המתכון לקידום. ישיבה בין כותלי משרד בהכרח לא תביא אותך תפגוש את האנשים החשובים, שיכולים לעזור לך להתקדם.  

לצערנו למרות שיש הרבה מנהלי רכש שמתחילים להפנים את הנושא, עדיין ישנם הרבה יותר מדי מנהלי רכש שבטוחים שמקצוענות ועבודה קשה היא החשובה ביותר, והם מכירים מעט מאוד אנשים מחוץ לצוות המיידי שלהם.

שימו לב : עד 80% מכלל המשרות הפתוחות בשוק העבודה, מתמלאות באמצעות קשרים ורשתות. זה אומר שללא רשת יש לך 80% פחות סיכוי לקבל את הקידום הגדול הזה או את העבודה הבאה. 

בהצלחה,

כותב המאמר: ארז לוי, מנכ"ל המרכז הישראלי לרכש