עולם העסקים החדש – ישן

תובנות על מצב שרשראות האספקה בימים שלאחר קורונה – 2022

תקראו לזה מחנק בשרשרת האספקה. תקראו לזה משבר עבודה. תקראו לזה שילוב נדיר של אירועי ברבור שחור.
לא משנה מה הכותרת, ברור מראיונות עם מנהלי שרשרת האספקה והרכש של World 50, G100 ו- Procurement Leaders המסר ברור : אנו חיים בחוסר איזון חסר תקדים בין היצע וביקוש של סחורות, עבודה ושירותים, וכתוצאה מכך מחסור מסיבי בכל רחבי הארץ.
מה המשמעות של כל זה לעסקים
? ומה צריכים מובילי רכש להבין על זה שלא הועבר היטב עד כה?


1. זה לא בליפ לטווח קצר
חלק מבעיות האספקה המיידיות יקלו, אך השיבושים יישארו למשך מספר חודשים לכל הפחות. המלחמה כרגע עברה ממחיר לזמינות !

על פי תוצאות מוקדמות מסקר החברים ב- World 50's Scarcity Economy, 98 אחוז מהנשאלים חושבים שהמצב הנוכחי יימשך יותר משישה חודשים, כאשר כמעט מחצית מנבאים אורך בין שנה לשלוש שנים.
משמעות הדבר היא שעלינו להתכונן לסביבת הפעלה מסוג אחר, כזו שבה כבר לא ניתן להניח שפע וכזו שבה לא תמיד ייענו לדרישות הלקוחות

 

2. זה יותר על עבודה מאשר חומרים
כן, יש מחסור בשבבים ובחומרי גלם רבים – הנגרם מכל דבר שנע מגיאופוליטיקה ועד ל-COVID-19 ושינויי אקלים. אבל נקודת הכאב הגדולה ביותר היא בעצם להביא מוצרים קיימים לאן שהם צריכים להגיע.

חלק נובע מבעיות רגולטוריות ודמוגרפיה; משינויים בעולם העבודה וההתפטרות הגדולה או שחיקה. אבל נראה שכוח העבודה לא הובן או הוערך במלואו, וההשלכות של זה מורגשות כעת.
ניתן לומר שקצת המעטנו בחשיבותם של בעלי המשרות "הקטנות" – האנשים שגורמים לדברים לזרום, המעגנים בנמלים, הנהגים במחסנים, הטבחים, האנשים במסעדות, אף פעם לא באמת הערכנו את החשיבות הקריטית של תפקידם, לחיים של כולנו.


3. שרשראות אספקה על שולחן ההנהלה
בגלל המשבר הזה, מועצות המנהלים, התקשורת והציבור הפכו הרבה יותר ממוקדים בשרשרת האספקה – וזה דבר טוב ! התפיסה שרואה בשרשרת האספקה כשירות, זמין וברור – לוחצים על כפתור וזה מגיע. עכשיו ישנה הבנה כמה שרשראות האספקה זה דבר מורכב, עמוק ומסועף – הם מקיפות את כל העולם, וכל דבר משפיע עליהם.
מנהלי שרשראות אספקה ורכש נמצאים כעת בקשר שוטף עם הדירקטוריון, מה שלא תמיד היה כך . וכעת הם משתמשים בניתוח נתונים כדי להעמיק בהבנת כל הספקים שלהם – לא רק הקריטיים שבהם – מאשר לפני המגיפה.
הקרבה לספקים, שקיפות המידע מולם, קבלת החלטות בזמן אמת, וחלוקת הסיכונים – אלו כלי הניהול של העולם החדש. אם תרצו חזרו לכלכלת העולם הישן – עסקים עושים עם אנשים, ע"י מגע בזמן אמת, הבנת הצד השני, בניית אמון וחלוקת סיכונים.

ברוכים הבאים,
לעולם החדש ישן של שרשראות האספקה, הרכש ועשיית העסקים.

כותב המאמר: ארז לוי, מנכ"ל המרכז הישראלי לרכש