מנהל רכש – תפקיד אפור וכפוי טובה או מקפצה לפיתוח קריירה?!

makpetsa-article

מנהל רכש הוא תפקיד שנוגע כמעט בכל נושא בעסק, מכירות ושיווק, פיתוח מוצרים, ייצור תפעול ולוגיסטיקה, תכנון, איכות, שירות לקוחות, נושאים משפטיים, כספיים ועוד.

זה שם אותו בתפקיד ובצומת מרכזית ואסטרטגית בעסק. 

מנהל רכש מצליח הוא כזה שמדבר את שפת הכסף ומתרגם את פעילות הרכש למונחים של הצלחה עסקית.

הוא ממקד את מאמצי הרכש בקידום העסקים והגדלת המכירות, תמיכה ואפשור של פיתוח מוצרים מהיר ותחרותי, מדידת הצלחת הרכש בעיניהם של מנהלי הכספים ודואג שהפעילות מתורגמת לשיפור רווחיות החברה. כאשר מנהל הרכש יודע לדבר את שפת הכסף ולהציג את תרומתו להצלחה העסקית והכספית של החברה, הוא הופך "שותף" בכיר בהנהלת החברה. ככזה בצורה טבעית הוא הופך מועמד לתפקידים בכירים נוספים בעסק כמו מכירות ושיווק, ניהול פרויקטים אסטרטגים, מיזוגים ורכישות ועוד.

מניסיון בבנייה של מערכי רכש עסקיים וליווי עשרות מנהלי רכש בפיתוח הקריירה שלהם, אני מוצא את תפקיד הרכש כמקפצה לפיתוח קריירה.

מנהל רכש שפועל בראייה המתוארת לעיל, מחזק את מעמדו הארגוני כמנהל מקצועי שיכול לתרום להצלחת העסק, במגוון תחומים וזוויות.

זה לא אחת מאפשר להתקדם לתפקידים נוספים בעסק.

השאלה היא לאן אפשר להתקדם מתפקיד הרכש?  

ליוויתי מנהלי רכש שעברו לצד השני של המתרס אל השיווק המכירות, הפיתוח עסקי והשירות – למה זה אפשרי?  כי זה תפקיד "מראה"! מנהל רכש היא פונקציה עסקית, הוא מנהל משא ומתן  עם מנכלים של חברות על חוזים, מחירים, גידול במכירות וכו'. זה אך טבעי שאם הוא עושה זאת בצורה מקצועית וטובה, הוא יוכל גם לנהל מכירות ועבודה מול לקוחות החברה.

נקודה מעניינת אף יותר היא קידום לתפקידי רכש!

כאשר הרכש הופך מקצועי ועסקי, עובד יד ביד עם ההנהלה ומאפשר גידול מכירות ורווחיות, כי אז מועמדים מחוץ לרכש רוצים "להתקדם" לתפקידים ברכש. בבניה של מערכי רכש אנחנו לוקחים מועמדים מובילים מתחומי ניהול ייצור והנדסה, ניהול פרויקטים בפיתוח, תפקידי במכירות ושיווק, ניהול ותכנון, מערכות מידע – ומעבירים אותם לנהל ספקים ועסקים ברכש. מעברים של אלו לרכש, מעצימים את המחלקה ומאפשרת לנהל ממשקים טובים יותר מול לקוחת פנימיים בעסק. מניסיון של עשרות שנים – מי שעובר לנהל ברכש נשאר בניהול ברכש. מנהלי רכש בכירים בחברות כמו קורנית דיגיטל, HP, חברה מרכזית למשקאות, סרגון, סימנס, GE ועוד – הם מנהלים מתחומי הנדסה, תכנון, מכירות, פיתוח, שהגיעו לתפקידי רכש ומצאו בזה קריירה מפוארת גם במעבר לניהול רכש בחברות אחרות.

לשירותכם תמיד,

ארז לוי –  מלווה מנהלי רכש בפיתוח קריירה אישית