מהן המיומנויות החדשות הנדרשות ממנהלי הרכש וכיצד הן רלוונטיות לתפקיד הרכש של העתיד?

מהי מיומנות מטא?

כבר זמן רב הוכר כי יש צורך בכישורים קשים ורכים ברוב העבודות. הם לא פחות קריטיים גם במחלקת הרכש.

בעוד מיומנויות קשות כוללות את היכולות אותן ניתן ללמד, יכולות הניתנות לכימות אותן עליך לבצע כדי לעשות את העבודה והן יבואו לידי ביטוי בכישורים שלך, כישורים רכים הם, כמובן, מעט יותר קשים למדידה. אלה יכולים לכלול עבודת צוות, תקשורת, יכולת פתרון קונפליקטים ויכולות פתרון בעיות.

כאן אנחנו מגיעים למטא-מיומנות. זוהי סוג של מיומנות המאפשרת לך ללמוד ולבנות מיומנויות חדשות מהר יותר. היא גם מאפשרת לך לשפר ולפתח מיומנויות אחרות.

מיומנויות הן זמניות מכיוון שהן נלמדות ומפותחות, ולכן יכולות להישכח ולהתרענן. לעומת זאת, מטא-מיומנות היא חלק קבוע ממך שמאפשר לך להשיג דברים. לדוגמה, בעוד שלמידת שפה היא מיומנות, היכולת שאתה מפתח ללמוד שפות, ובכך להקל על עצמך ללמוד כמה שפות, תהיה מטא-מיומנות.

 

הרכש משתנה

חלפו הימים בהם הרכש נחשב לפונקציה במשרד האחורי שמטרתו היא אך ורק חיסכון בעלויות; כעת הרכש מקבל את ההכרה הראויה לו, כתוספת ערך חשובה ב-C-suite.

השינוי הזה הוביל לפער כישרונות. מעסיקים חייבים לבנות צוותים המשלבים כישורים, המקנים להם את היכולת להתמודד עם הצדדים המאתגרים והמורכבים יותר של הרכש, כולל כמובן, יישום ואימוץ של טכנולוגיה חדשה.

מיומנויות וידע טכניים מוצקים חיוניים לתמהיל, וכך גם מיומנויות רכות בסיסיות כמו תקשורת יעילה. עם זאת, תכונות אחרות, כגון מודעות עצמית ויכולת הסתגלות, יהפכו קריטיות עוד יותר לתפקוד הרכש של העתיד.

 

מטא-כישורים לרכש

כמה מיומנויות אשר מתאימות באופן טבעי לרכש, ויעזרו לך לבנות מיומנויות וניסיון נוספים להם אתה זקוק כדי להצליח, כוללות:

 

חכמת רחוב

מיומנות זאת לעתים קרובות אינה מוערכת, חכמת רחוב כוללת את היכולת שלך לצפות הזדמנות בעתיד ולמפות כיצד תוכל להשיגה. חשיפה למצבים מאתגרים ומורכבים נותנת לך את ההזדמנות לבנות ביטחון, חוסן וכושר הסתגלות על מנת להתגבר על מכשולים בעתיד, אך, חשוב מכך, עליך ראשית לפתחת את המיומנות לצפות אותם מראש.

 

מודעות עצמית

מודעות עצמית היא מרכיב מרכזי של אינטליגנציה רגשית, והיא חיונית בתוך מקום העבודה. הכרת החוזקות, החולשות ותכונות האישיות שלך היא מטא-מיומנות שתאפשר לך לפתח חלק מהכישורים החסרים לך, להפיק את המרב מהתכונות והכישורים שלך ולהכיר עד כמה טוב אתה עובד בעבודת צוות.

ברכש, חיוני להיות בטוח ביכולת שלך אך גם להכיר בהשפעה שתהיה לך על מקבלי ההחלטות השונים אליהם אתה נחשף בארגון כולו.

 

אֶמפַּתִיָה

אמפתיה היא מיומנות בינאישית חשובה ביותר. היא יכולה לעזור לך לפתח מיומנויות אחרות כגון היכולת לפתור בעיות. האינטליגנציה הרגשית מאפשרת לך להבין מאיפה אדם מגיע, לכן יכולה לסייע לך בפתרון קונפליקטים, לרדת לשורש הסיבה מדוע משהו לא עובד ולבנות צוות פרודוקטיבי.

ברכש, אמפתיה היא קריטית בהבנה מאיפה מגיע מקבל ההחלטות או הספק כדי שתהיה לך היכולת לנהל משא ומתן על העסקה. זה גם ישפר את המאמצים הנרחבים שלך להפוך את הרכש לשותף אסטרטגי יוזם לעסק.

 

ביטחון עצמי

ביטחון עצמי מאפשר לך לצמוח ולהתפתח בקריירה שלך. בטחון עצמי חיוני במיוחד אם אתה מקצוען רכש המתמודד עם מגוון בעלי עניין פנימיים וחיצוניים ועליך לעמוד על דעתך מולם.

ביטחון עצמי הוא חיוני בבניית כל מיומנות חדשה מכיוון שהוא כרוך ביכולת לנסות דברים חדשים, אך גם להודות כאשר אתה צריך עזרה.

 

כושר התאוששות

כושר התאוששות/חוסן נחשב לרוב כמטא-מיומנות מרכזית. התגברות על כישלונות והיכולת להמשיך לנסות יאפשרו לך להתנסות וללמוד בלי לשבור את הכלים, מה שפותח אותך להזדמנויות מדהימות.

ברכש, הנוף משתנה במהירות. עליך להיות מסוגל להסתגל לסביבה.

 

מה השלב הבא

עד כה סקרנו רק חלק ממיומנויות המטא שיעזרו לך ללמוד ולהתפתח כמקצוען רכש היום. כמובן, הידע בנושא והיכולת שלך לנהל משא ומתן על חוזה ישרתו אותך היטב.

מיומנות נוספת שיש לחדד היא כיצד להעביר באופן ברור את הרעיונות והאסטרטגיות שלך מול מחזיקי עניין פנימיים וחיצוניים. עם זאת, היכולת לאמוד מצבים והתנהגויות תוך ציפייה למה שיכול לקרות בהמשך תהיה חיונית להצלחתך בפונקציית הרכש של העתיד.

 

למרות שחלק מהמיומנויות יכולות להראות כמו תכונות מולדות או אפילו תכונות אישיות, אל תדאג אם הן לא באות לך באופן טבעי. רבות מהמיומנויות הנ"ל נובעות מההבנה האמיתית של עצמך ושל תפקידך. זה כרוך בהרבה ניסיון חיים, לכן אתה לא צריך לצפות שהכל יקרה בבת אחת.

אפילו מטא-מיומנות ניתן ללמוד.

למרות שזה דורש מאמץ ויכול לקחת זמן, תוכל להוסיף לכישורים הקשים והרכים שלך מיומנויות מטא בקלות רבה יותר.

למעבר למאמר המקורי בלחיצה כאן

מתרגם המאמר: ארז לוי, מנכ"ל המרכז הישראלי לרכש